Základní škola Lesonice je malotřídní škola s pěti ročníky ve třech třídách.

Vyučování začíná v 7:30 a končí ve 13:50 hodin.

Děti mají možnost chodit na obědy - školní jídelna se nachází v areálu mateřské školy.

Odpolední provoz školy je zajištěn ve školní družině, která končí v 16:00 hodin.

Základní škola se nachází v areálu lesonického zámku. V  1. poschodí se nachází dvě třídy a ředitelna. Ve 2. patře je školní družina a cvičebna, která je nově zrekonstruovaná a rozšířená. V prostorách školy mohou děti využívat pingpongový  stůl, školní knihovnu, počítačovou učebnu, stolní fotbal. Ve školní družině i během přestávek mají děti k dispozici spoustu stolních her.

Škola dále využívá dětské hřiště a multifunkční hřiště, která se nachází v těsné blízkosti školy. Nedaleko školy je fotbalové hřiště, které využíváme na atletiku. Obzvlášť v parných letních dnech rády s dětmi trávíme čas v zalesněné oblasti nazývané Obora.

Naše škola tradičně pořádá pro děti návštěvy divadelních představení, výlety, zajišťuje plavání, dopravní výuku na dopravním hřišti.

Školní akce jsou hojně podporovány zřizovatelem a jsou přijímány kladně  od občanů.

Jednou z priorit na naší škole je výuka anglického jazyka už od 1. ročníku, které předchází Hrátky s angličtinou v mateřské škole. Tato návaznost umožňuje co nejvyšší efektivnost při výuce  cizího jazyka.

Naši školu navštěvují i děti se speciálními vzdělávacími potřebami, které jsou vyučovány jako integrované děti. Dětem se pravidelně věnuje speciální pedagog.

Škola vede děti k poznávání okolí obce, jejich prostředí, historie a také rozšiřuje jejich znalosti v rámci mikroregionu.