Charakteristika

Základní škola Lesonice je malotřídní škola s 5-ti ročníky v jedné třídě, kdy hlavní předměty jsou vyučovány ve dvou třídách.

Vyučování začíná v 7:30 a končí 12:05 hodin. Děti mají možnost chodit na obědy. Školní jídelna se nachází v areálu Mateřské školy. Odpolední provoz školy pokračuje 1x týdně odpoledním vyučováním (4. a 5. ročník), kroužky a školní družinou, která končí v 16:00 hodin.

Provoz ZŠ je od 6,00 hodin.

Základní škola se nachází v areálu lesonického zámku. V přízemí je nově zařízená přírodovědná třída a šatna, v 1. poschodí se nachází 2 třídy a ředitelna. Ve 2. patře je školní družina a cvičebna, která je nově zrekonstruovaná a rozšířená. V prostorách školy mohou děti dále využívat pingpongový  stůl, posilovací kout, školní knihovnu, počítačovou učebnu, stolní fotbal. Ve školní družině i během přestávek mají děti k dispozici spoustu stolních her.

Škola dále využívá dětské hřiště a multifunkční hřiště, která se nachází v těsné blízkosti školy. Nedaleko školy na fotbalovém hřišti mohou děti provádět atletiku. A zvláště v parných letních dnech rády s dětmi trávíme čas v zalesněné oblasti nazývané Obora.

Naše škola tradičně pořádá pro děti návštěvy divadelních představení, výlety, zajišťuje plavání, 2x ročně návštěvy zubní ordinace, dopravního hřiště, před vánočními svátky a ke Svátku matek nacvičí s dětmi besídku, zve na školu organizace, které vedou preventivní kurzy pro děti. V rámci odpoledního provozu školy mohou děti navštěvovat velké množství kroužků, které děti rozvíjí, pobaví a zároveň vychovávají každého jako osobnost i jako partnera ve skupině.

Školní akce jsou hojně podporovány zřizovatelem a jsou přijímány kladně  od občanů.

Jednou z priorit na naší škole je výuka anglického jazyka už od 1. ročníku, které předchází Hrátky s angličtinou. Ty probíhají v mateřské škole. Tato návaznost umožňuje co nejvyšší efektivnost při výuce  cizího jazyka.

Naši školu navštěvují i děti se speciálními vzdělávacími potřebami, které jsou vyučovány jako integrované děti.

Škola vede děti k poznávání okolí obce, jejich prostředí, historie a také rozšiřuje jejich znalosti v rámci mikroregionu.