Zimní radosti

Již od konce listopadu jsme se s dětmi připravovali a těšili na příchod Mikuláše a jeho doprovodu. Hráli jsme si na nebe, na anděly i pořádně zazlobili v peklíčku. Užili jsme si také pekelný den plný her a soutěží.

Další tematický celek jsme si povídali o vánocích a všem, co k nim patří. Vyzkoušeli jsme si některé vánoční zvyky a tradice.  Téma Vánoc jsme využili při pohybových, hudebních, výtvarných i dramatických činnostech. Seznámili jsme děti s betlémským příběhem, připravovali se na příchod Ježíška a děti si užívaly hry s novými hračkami.

Po vánocích jsme s dětmi zavzpomínali na zážitky z vánočních prázdnin, přivítali jsme rok 2021 a zahráli si na moudré mudrce z východu.

Děti starší, v I. oddělení se věnovaly  také prosociálnímu chování. Prostřednictvím různých aktivit se učily, jak se chová kamarád a jak by se chovat neměl. Pro rozvoj kooperace jsme ve dvojicích cvičili, tancovali a učili se. Každý si vyrobil knížku o sobě a svém kamarádovi.

Zimní měsíce poskytují dětem pestrou nabídku zimních radovánek, od stavění sněhuláků na zahradě, bobování, experimentování se sněhem a ledem a schopnost vnímat zimní přírodu se všemi jejími charakteristickými rysy.

Dětem udělala radost ledově nazdobená školka a týden, kdy jsme jako motivaci k různým aktivitám využili animovanou pohádku Ledové království. Celý týden jsme prožívali dobrodružný příběh královny Elsy odehrávající se na pozadí zimní krajiny. Týdnem nás provázel i sněhulák Olaf, princezna Anna, Christopher a sob Swan. Vyrobili jsme si královské koruny a sobí parohy, které děti využívaly ke hrám celý týden.

Na pólech, kde je celý rok zima a sníh, žijí Eskymáci a některá zvířátka. A tak se děti chvíli přenesly do ledových zemí a dozvěděly se spoustu nových informací. Měly možnost objevovat v encyklopediích zvířata, které jsou typická pro tyto nehostinné kraje.

Zahrály si na Eskymáky, vyrobily iglú, tučňáky, zalyžovaly si na prkýnkách. Vše zvládly, a proto byly odměněny diplomem.

Mladší děti, ve II. oddělení, vyrazily jeden lednový den na hory. Ale teď se nikam nesmí, tak si na výlet zahrály jen ve školce. Nejdříve si sbalily věci do batůžku, který přinesly z domu. Snažily se rychle vzít, co potřebují – rukavice, čepice, šály, brusle, lyže a také peníze na cestování.

Poté jsme mohli vyrazit na autobus. Autobus nabral všechny děti a první zastávka byla Třebíč.

V Třebíči jsme si šli zabruslit k rybníku. Po náročném bruslení jsme se zastavili na svačinku. Až se všichni najedli, mohli jsme vyrazit na vlakové nádraží. Ve vlaku si děti našly zábavu, ať už knížku anebo si jen povídaly.

Z vlaku jsme se vydali do penzionu, kde jsme se ubytovali. Připravili jsme si lyže, oblečení a šli jsme na sjezdovku. Po soutěžích a slalomu následovala procházka. Počasí nám ale nepřálo, a proto jsme se byli jen krátce projít.

Po krátké procházce následovalo vyhlášení vítězů z bruslení, lyžování. Děti dostaly medaile, diplomy a také nějakou sladkou odměnu.

Dětem bylo už smutno po školce, tak jsme si zase sbalili věci a vydali se vlakem a autobusem zpět. Cestou jsme si povídali o našich zážitcích z hor.

Ve školce na nás čekala paní kuchařka s obědem a všichni byli rádi, že jsme se v pořádku vrátili.

Všechny činnosti nabízíme dětem hravou formou, aby měly radost z učení, rozvíjely si tvořivé myšlení, fantazii, představivost a přitom cítily sounáležitost se světem i prostředím, kde žijí.

Přidáno 4. 2. 2021, autor: Vladimíra Foralová